Present Perfect Tense Konu Anlatımı ve Test

Present Perfect Tense Nedir?

"Present Perfect Tense":

  • Konuşma anından daha önce olmuş, yaşanmış bir durumun, yapılmış bir eylemin ne zaman olduğunun hiçbir öneminin olmadığı;
  • Şu anda kendisinin, etkisinin veya öneminin devam ettiği durumları anlatırken kullanılan zamandır.
  • Geçmişte herhangi bir zamanda olmuş ancak mevcut konuşma anında konuşan kişiler için önemi olması, bir tecrübeyi anlatmak için kullanılması ön plandadır.

 

Örneğin:

Sabah okulda karnı ağrıyan bir arkadaşına "Neyin var, ne oldu?" diye sorduğunda, arkadaşın içinde bulunduğu durumun sebebinin içtiği süt olduğunu düşünüyorsa vereceği cümlede kullanacağı cümle yapısıdır.

"I have drunk milk for breakfast."

(İçtiğin süt şu anda karnını ağrıttığı için Türkçe karşılığı olmayan "Present Perfect Tense" kullanılır.)

 

Ya da:

Oturmuş kahvaltı yapan arkadaşların seni kahvaltıya davet ettiklerinde tok olduğunu kastederek "Ben kahvaltımı yaptım." diye cevap verirken kullanacağın cümle yapısıdır.

"I have had my breakfast."

(Yaptığın kahvaltıdan dolayı şu anda tok olduğun için kahvaltıyı reddederken kullandığın cümle yapısıdır.)

Ve tabi ki işin bir de teknik (kural) kısmı var. "Present Perfect Tense" te öznelere göre "have" veya "has" ile birlikte fiillerin 3. hali denilen "Past Participle" halleri kullanılır.

Şimdi aşağıdaki etkinlikte verilen karışık kelimeleri, açıklanan durumları ve görselleri de dikkate alarak, mantıklı olacak birer cümle halinde sıralayalım.

Her etkinlike 2 sözcük fazladan verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.