Geçmiş Zaman Düzensiz Fiiller

Geçmiş Zaman Düzensiz Fiiller (Simple Past Tense Irregular Verbs)

Bu etkinliği en sık kullanılan İngilizce Geçmiş Zaman Düzensiz Fiilleri tekrar etmeniz için hazırladık. Zamanı zaman yapan fiillere gelen/getirilen eklerdir.

Türkçede olduğu gibi İngilizcede de zamanı ekler ile ifade ederiz. Hatırlatmak için birkaç örnek verelim.

"Ben (I) - anneme (my mother) - yardım etmek (help)"

sözcüklerini kullalım ve birkaç farklı zamanda hem Türkçe hem de İngilizce olarak yazarak karşılaştıralım.

Ben anneme yardım ederim.

I help my mother.

Ben anneme yarım edeceğim.

I will help my mother.

Ben anneme yardım ediyorum.

I am helping my mother.

Ben anneme yardım ettim.

I helped my mother.

Yukarıdaki örneklerde kullandığımız "help" (yardım etmek) fiili düzenli bir fiildir. Ve aslında düzenli-düzensiz fiil ayrımı sadece "Simple Past Tense" denilen "Geçmiş Zamanda" önemlidir. Çünkü aşağıda yer alan etkinlikteki "Geçmiş Zaman Düzensiz Fiiller" sadece düzensiz fiilleri kapsamaktadır.

Soru: Peki İngilizcede "Geçmiş Zaman Düzensiz Fiiller" ne demektir?

Cevap: Zamanlara göre gelen eklerden "Geçmiş Zamada" kullanılanı "-ed" ekidir. Ancak bazı fiiller bu "-ed" ekini almayıp farklı şekillere dönüşür. Yani farklı yazılıp farklı okunurlar. Ve bunun hiçbir kuralı yoktur. İşte bu kuralı olmayan ya da hiçbir kurala uymayan fiil kullanımlarına "Fiillerin 2. Hali" veya "Düzensiz Fiiller" denir.

Aşağıda verilen etkinlikte sık kullanılan "Geçmiş Zaman Düzensiz Fiilleri" eşleştirerek bir kez daha tekrar etme fırsatı bulacaksınız. Unutmayın amaç bilip bilmemek değil. Sadece tekrar yoluyla öğrendiklerinizi pekiştirmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.